Nauka samodzielnego picia jest ważnym momentem w rozwoju każdego malucha, a odpowiedni kubek niekapek może mu to znacznie ułatwić. Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo różnego rodzaju kubków: od bidonów ze słomką, poprzez kubki niekapki z ustnikiem czy słomką, zwykłe bidony, na kubkach z krzywym rantem kończąc. W tym wszystkim można się naprawdę nieźle pogubić. Jaki kubek niekapek wybrać dla dziecka i czym kierować się przy jego wyborze?
Spis treści
Jaki kubek niekapek wybrać i kupić?
Zanim kupimy kubek niekapek powinniśmy się zastanowić, czy nasze dziecko oby na pewno jest gotowe do nauki samodzielnego picia. Zazwyczaj ten moment nadchodzi w okolicach czwartego miesiąca życia dziecka, kiedy jest ono już w stanie samodzielnie utrzymać nieco ciężką zabawkę w rączkach i sobie z nią radzić. Jeśli maluch poradzi sobie z zabawką istnieje spora szansa na to, że również kubek niekapek nie sprawi mu problemu. Jeśli Twoje dziecko do tej pory piło ze zwykłej butelki ze smoczkiem, przestawienie go na kubek niekapek może być nieco kłopotliwe z racji tego, że picie z butelki ze smoczkiem pozwala dziecku również na zaspokojenie odruchu ssania. Jednak im szybciej zmienimy butelkę na odpowiedni kubek niekapek, tym mniej problemów napotkamy w przyszłości. Mowa tutaj chociażby o odzwyczajaniu dziecka od picia z butelki ze smoczkiem, czy bezskutecznych próbach nauczenia go picia z czegoś innego. Zatem im szybciej, tym lepiej zarówno dla dziecka jak i dla nas, rodziców.

Bez względu na to na jaki kubek niekapek zdecydujemy się dla naszego dziecka możemy być niemal pewni, że początkowo i tak nieco napoju będzie wyciekała z jego ust. Związane jest to z odruchem wypychania języka, który najczęściej zanika zanim maluch skończy roczek. Więc jaki kubek niekapek będzie najlepszy?
⇒ Zobacz jaki będzie najlepszy laktator w naszym poradniku dla mam!
Uchwyty i dzióbek – wygoda dziecka
Pierwszy kubek niekapek dla dziecka powinien mieć wygodne uchwyty, które umożliwią małym rączkom jego wygodne złapanie. Warto, by miał także miękki dzióbek i podziałkę na ml, dzięki czemu będzie w stanie określić, ile dokładnie wypija nasze dziecko. Kiedy nieco podrośnie, taki kubek niekapek możemy zamienić na kubek kapek – czyli taki z dzióbkiem, z którego napój wydobywa się bezpośrednio po jego przechyleniu. Następnym krokiem może być bidon ze słomką, lub ustnikiem.
Ważnym jest, aby kubek niekapek nie stał się dla dziecka zabawką, bowiem minie się to z celem. Pamiętajmy także, że nie każdy maluch w tym samym momencie będzie gotowy na korzystania z takiego kubeczka. To, że dziecko naszej przyjaciółki zaczęło pić z takiego kubeczka mając cztery miesiące nie oznacza, że tak będzie i w przypadku naszego – i odwrotnie. Każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie.
Kiedy rozpocząć naukę picia z kubeczka?
Odzwyczajanie od butelki wprowadzamy, dopiero kiedy malec siedzi, czyli około 7 lub 8 miesiąca życia. Nauka picia z kubka ma sens dopiero wtedy, gdy dziecko pobiera już pokarm z łyżeczki. Zmiany powinno wprowadzać się stopniowo, a ich tempo trzeba dostosować do reakcji dziecka. Proces utrwalania nowych nawyków może trwać nawet kilka tygodni i jest to całkowicie normalne. Pamiętajmy, by nie wprowadzać innych zmian w tym samym czasie. Nauka picia z kubka to wyzwanie dla naszego dziecka, więc musimy wykazać się cierpliwością oraz wyrozumiałością.
⇒ Dobre krzesełko do karmienia dziecka. Jakie wybrać i kupić?
Jakie mięśnie pracują podczas picia z kubka i za co one odpowiadają
W trakcie picia dziecko wykonuje ruchy ssące, podczas w których wargi zaciskają się, a policzki są wciągnięte. Język leży nieruchomo na dole jamy ustnej i co kilka łyków dziecko musi zrobić przerwę, by nabrać powietrza. Regularne angażowanie mięśni twarzy oraz języka jest niesamowicie ważne na tym etapie rozwoju. Dlatego lekarze oraz logopedzi polecają przede wszystkim kubki otwarte. Dzięki nim dziecko ćwiczy zaciskanie mięśni ust, a rodzic nie musi martwić się, że dojdzie do utrwalenia nieprawidłowego odruchu oddychania przez usta.
Bezpiecznym wyborem jest także kubek ze słomką. Takie rozwiązanie umożliwia ćwiczenie mięśni policzków oraz ust. Ponadto, angażuje również żuchwę i mięśnie języka, które są niezbędne podczas nauki prawidłowej wymowy i emisji głosu. Prawidłowe stymulowanie mięśni twarzoczaszki pozwala na uniknięcie problemów związanych z: artykulacją głosek, międzyzębową realizacją głosek, wadami zgryzu oraz nieprawidłowym wzorcem oddychania i połykania. Dzięki wygodnym uchwytom maluch nie ma problemu z utrzymaniem kubka w rączkach.
Kubek czy butelka ze smoczkiem?
Kubek i butelka ze smoczkiem mają to samo zastosowanie – umożliwienie pobierania płynów przez naszego malucha. Natomiast w praktyce to dwa odmienne rozwiązania. Butelka ze smoczkiem zaspokaja naturalny odruch ssania u dziecka. Pozwala na ukojenie pragnienia i równocześnie uspokaja. Sprawdzi się na etapie przejściowym – pomiędzy karmieniem piersią a kubkiem otwartym lub ze słomką. Picie z kubka wymaga angażowania innych mięśni w jamie ustnej oraz lepszej koordynacji podczas oddychania i przełykania. Jest to również polecane rozwiązanie, gdy podajemy dziecku już słodkie napoje lub mleczne mieszanki. Sączenie ich przez smoczka może powodować próchnicę zębów oraz wpływa negatywnie na zgryz i uzębienie. Kubek to część przygotowania na podawanie dziecku urozmaiconych pełnowartościowych posiłków. Warto zobaczyć również ranking poduszek do karmienia 2025.
Kubek niekapek – Ranking i Opinie 2025
W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Kubek niekapek. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.
Kasia Janowska
Artykuły o podobnej tematyce
Liczba opinii na ten temat: 9
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Najczęściej czytane:
- Jaki termometr kupić dla dziecka? Ranking najlepszych w 2025!
- Jakie mleko modyfikowane dla niemowlaka jest najlepsze? Ranking 2025
- Jakie łóżeczko dla dziecka jest najlepsze? Ranking 2025
- Jaka szczotka do włosków dla dziecka – Ranking 2025
- Najlepsze materace dla dziecka w 2025 roku. Aktualny ranking!
- Aspirator do nosa dla dzieci – Ranking 2025
- Jaki rowerek dla dziecka – Ranking 2025
- Najlepszy leżaczek bujaczek – Ranking 2025
- Jaki wózek dla dziecka jest najlepszy? Ranking 2025
- Jakie pieluchy kupić? Ranking najlepszych w 2025 roku!
Polecam te kubki niekapki 🙂
Kubek niekapek to obowiązkowy przedmiot. Kiedyś gdy urodziło się moje pierwsze dziecko karmiłam go zwykłym kubkiem i chwila nieuwagi kończyła się rozlanym napojem. Potem zamówiłam kubek niekapek Philipsa i problem zniknął 🙂
Fajny artykuł. Aktualnie jestem w trakcie kupowania różnych przedmiotów związanych z narodzinami mojego pierwszego dziecka i niewątpliwie jednym z takich niezbędnych przedmiotów jest własnie kubek niekapek. Jaki model/rodzaj najbardziej polecacie? Chciałam się też zapytać czy takie kubki są trwałe czy raczej trzeba je co chwilę wymieniać?
Różnie z tym bywa. Ja kilka razy musiałam wymienić kubek, bo mój synek go przegryzł po jakimś czasie. Jedne trzymają naprawdę długo, inne trochę słabiej. Dlatego lepiej z góry żebyś kupiła 3-4 kubki, lepiej mieć ten zapas. Na początek koniecznie trzeba kupić kubek z wygodnym uchwytem, jak to jest wspomniane w artykule.
Wybór kubka dla mojego syna był trochę problematyczny, albo po prostu miałam pecha. Większość zawsze kapała, niezależenie od tego jaki to był kubek, może po prostu przez to, że mały upuścił go x razy. W końcu kupiłam kubek niekapek avent 360. Od dwóch miesięcy brak problemów, więc chyba problem rozwiązany.
Bardzo ciekawy artykuł, pomógł mi bardzo w wyborze. Znalazłam w rankingu kubek niekapek tommee tippee i zamówiłam, bo widziałam, że zbiera dosyć dobre opinie w porównaniu do innych. Cenowo wypadł bardzo fajnie. Cały jest dosyć wytrzymały, dziecko chętnie z niego piję 😉
Chciałam, żeby kubek dla mojej córeczki miał miękki ustnik, a wszystkie które brałam w rękę były bardzo twarde. Znalazłam kubek niekapek lovi z miękkim ustnikiem i spisuje się super. Mimo, że bardzo gryzie ustnik, to jest wytrzymały i miejmy nadzieję, że będzie tak bardzo długo 😀
Moja córeczka ma półtorej roku i najlepiej się sprawdza butelka od kubusia woterrr, najpierw wypija napój potem do mycia i kilka razy woda i tak do następnego razu 🙂
Mój syn nie chciał w ogole zaakceptować butelek ze smoczkami, wlasciwie od razu pil z kubeczków jak minelo kilka miesięcy. Wczesniej karmiłam piersią. Osobiscie mogę polecić kubki od firmy Nuk – maja spory wybor i każdy znajdzie cos dla siebie.